Polský Balt a město Gdaňsk - nedoceněné kulturní i přírodní bohatství našich severních sousedů

Přiblížit Warszawu a polské pobřeží Baltu většímu počtu návštěvníků značně pomohl rok 2014 a první testovací jízdy "Polského Pendolina". Rychlovlak vytvořil v Polsku rychlostní rekord - 295 km/h a během testovacích jízd poctil svou návštěvou rovněž největší český testovací okruh u Velimi.  Právě koncepce moderních a rychlých vlakových jednotek a k tomu rozsáhlá modernizace železniční infrastruktury mezi Varšavou a Gdaňskem citelně zlepšila dostupnost severního Polska. Od uvedení polského Pendolina do provozu se na polské železniční síti rapidně zvýšila nejen časová dostupnost, ale i úroveň poskytovaných služeb a komfort. Prakticky ihned po usazení do vlaku ve Varšavě máte možnost si vychutnat několik variací snídaňového menu nebo se nechat v pohodlí svého místa obsloužit z minibarového vozíku. Kvalitní servis polských železnic, komfortní a svižná jízda polským Pendolinem se postará o to, že necelé tři hodiny jízdy mezi Varšavou a pobřežím Baltu utečou příjemným způsobem velmi rychle a je velkým zážitkem. Proč tedy necestovat vlakem za poznáním

Varšava (Warszawa) sama o sobě je nečekané překvapení, obnovené historické jádro města pod ochranou UNESCO, zámek a slunné zelené parky a také „polský Manhattan“ s mrakodrapy a království skla. Pyšní se řadou muzeí, galerií i moderním fotbalovým stadionem.

Polské  pobřeží Baltu mnozí označují jako polskou Rujánu nebo království polského jantaru. Ať už dáte oblasti jakékoliv přízvisko, věřte, že celý region a tzv. Trojměstí - tedy města Gdaňsk, Gdynia a Sopoty, vás přivítá s otevřenou náručí a ochromí vaše vjemy. První ze zastávek, největší město polského severu - Gdaňsk  - památka UNESCO - vám nabídne obchůdky s jantarem, velkolepé muzeum druhé světové války, mohutné chrámy, honosné kostely. Nadchne vás architektura hanzovních domů, díky které si uvědomíte, že Gdaňsk byl v minulosti významných hanzovním německy mluvícím městem. Naproti tomu při pohledu na bohaté cejchy a pocit volnosti i otevřenosti nenápadně odkazuje na období tzv. Svobodného města Gdaňsk. 

Individuálně je možné v rámci pobytu v Gdaňsku vyzkoušet i plavbu podél hlavního přístavu a shlédnout jedno z nejdůležitějších míst světových dějin - poloostrov Westerplatte - místo začátku útočné agrese nacistického Německa na Polsko v roce 1939. Gdaňsk je město mnoha tváří, dvě z nich jsou námořní a válečná historie. 

V rámci vlakových speciálů CK GEOPS za krásami Baltského moře pokračujeme v následujích dnech do dalších míst pobřeží Baltu. Jedno z takových, které nesmíte při poznávání minout je lázeňské město Sopoty s nejstarším polským kasinem, poklidnou lázeňskou atmosférou a nejdelším dřevěným molem v Evropě. Každoročně rovněž místo konání mezinárodní filmového festivalu, kde v minulosti účinkovala i česká zpěvačka Helena Vondráčková. 

Posledním zastaveníčkem v rámci Trojměstí je pro většinu návštěvníků Gdynia - další významný evropský přístav a domov historické válečné lodě Blyskawica. Město ukazuje, že i kombinace industriálu a socialistické zástavby s bohatou hudební undergroundovou scénou má svou duši a dokáže oslovit mnoho cestovatelů.

Únik z měst zajistí cesta na slavnou helskou kosu - úzký poloostrov plný písečných dun, který má v nejužším městě jen okolo 150 metrů a v nejširším 3 km. Mimo písečné dobrodružství lze v městečku Hel na konci kosy obdivovat místa spojená s bývalým vojenským prostorem nebo ochutnat čerstvé ryby a dary Baltského moře v jednom z bister a bufetů na zdejší promenádě provoněné lokálními dobrůtkami. Pohled na kombinaci písečných dun a přesypů ve vnitrozemí a několik přímořských jezer pak nabídne Lebská Sahara. Pravě tam se nachází biosféricky nejzajímavější a nejvzácnější chráněna oblast u Baltského moře - Slowinski park narodowy. Přírodní krásy, moderní architektura i památky UNESCO určitě inspirují k další návštěvě „Polského Baltu“ až po moderní přístavní město Štětín (Szcezcin) se světoznámou budovu opery.

Atraktivitu pomořanského vojvodství ještě umocňuje největší gotická a cihlová stavba světa - bývalé sídlo řádu německých rytířů – hrad a zámek Malbork. Originální suvenýry, prodejny jantaru a také příjemné posezení u kávy v prostředí zámku například pro ty jenž si nevyberou odbornou prohlídku hradu.

Závěr pobytu u Baltu si můžete zpestřit například návštěvou nejkrásnějšího městského parku na severu Polska v Gdaňsku (dokonce i s malým vodopádem) a k tomu poslechem famózních varhanních koncertů v katedrále v městské části Oliwa.

Historické i přírodní perly polského severu čekají na vás. Polské Pendolino je připraveno ke startu, tak nastupte s námi.

Bc. Lukáš Zedníček, průvodce CK GEOPS

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu