Národní park Hortobágy - UNESCO

Národní park Hortobágy v župě Hajdú byl zapsán do seznamu přírodního dědictví UNESCO v roce 1999. Jako národní park vznikl jako první v Maďarsku v roce 1973 a dodnes je největší. Rozkládá se na ploše 820 000 km2 - od jezera Tisza až po Debrecín. Národní park Hortobágy je ukázkou stepní puszty (doslova prázdnoty), kde roste spousta chráněných stepních rostlin, hnízdí stovky druhů ptáků, žije spousta zvláštních zvířecích druhů a endemitů, kde jsou zachovalé csardy ze 17. století, kde se vaří gulyasleves a setkáte se s csikosi na koních nonius v modrých plisovaných krojích.

Náhodnému návštěvníkovi se opravdu může zdát, že na pusztě nic není, že vidí jen traviny a nekonečný horizont. Je občas zahlédnete vahadlovou studnu, čardu nebo osadu, menší stromy a keře, přeletí volavka či čáp a v dálce vidět stádo čehosi.
Proč se tedy Hortobágy dostal do seznamu UNESCO? Je to kulturní oblast, kde soužití člověka a přírody sahá do 2000 leté historie. Je to největší, přírodní, travnatá pusta v Evropě, která nevznikla díky klučení lesů. Puszta je hnízdištěm 152 druhů ptáků včetně dropa velkého, volavky, čápa bílého i černého a kolpíků, havrana a vrány černé. 342 různých druhů opeřenců zde migruje (např. tisíce jeřábů). V pustě žijí ve stádech polodivoce kůň nonius, rohaté ovce racska, maďarská koza parlagi, bílý rohatý dobytek, kudrnaté prase mangalica, černí vodní buvoli a další.
V pusztě se setkáte s obnovenými vahadlovými studněmi, pastýřskými domky s rákosovými střechami a střeženými typickými domácími a honeckými psy plemena spicz a csuvacs. Zajít můžete do pravých maďarských hospůdek u cest - csardy, které jsou často ze 17. století a kde vám uvaří typické jídlo puszty - kotlíkový guláš ( gulyásleves), skvělé jehněčí, hortobaďské palačinky s houbami nebo rybí polévky s paprikou halászlé. V obci Hortobágy Máta najdete kromě jezdecké show csikosů i jedinečnou tradiční neglazovanou keramiku, proutěné a kožené zboží i nádherné suvenýry z rohů, kůží, keramiky a tepaných kovů, které svědčí o řemeslném umu a tradici řemesel Hajdúků. V Pastýřském muzeu se dovíte podrobnosti o fascinujícím životě csikosů a osamocených honců na koních - begyárů.
V národním parku Hortobágy se během roku teplota střídá od tuhých mrazů až po 40°C vysokých teplot. V letních měsících můžete zažít nevídané – pravou fata morgánu – za rozpálenými vlnícími zlatými travinami uvidíte odrazy tiszkých jezer a uvěříte, že jste v ráji fantazie.
S čím můžete návštěvu národního parku Hortobágy spojit?
NP Hortobágy je příjemnou zastávkou cestou do jedněch z nejvyhledávanějších luxusních termálních lázní ve Velké uherské nížině Hajdúszoboszló i příjemný protipól k močálovitým planinám okolo jezera Tisza. Termální lázně Hajdúszoboszló svědčí o tom, že v Maďarsku kde hůl do země píchneš, vytryskne pramen a ten pramen léčí. Při pokusných ropných vrtech už ve 20.letech minulého století zde vznikaly léčebné lázně – dnes největší v Maďarsku. Léčivé prameny jsou hnědé, slané a obsahují jód a bróm. Dnes tu kromě hotelových wellness center jsou městské lázně obrovských rozměrů, relaxační jezero a aquapark a supermoderní Wellnesscity.
Doporučujeme zavítat do této župy Hajdú také v době svátků a na zájezdě za slavnostmi s GEOPS.cz jako jsou největší maďarské Jezdecké slavnosti v Hortobágy v červnu/červenci nebo Hajdúcký lidový trh na mostě (unikátní historický Devítidírkový most na cestě mezi Budapeští a Debrecenem v Hortobágy) v srpnu, v době největšího maďarské svátku sv. Štěpána 20.8. na Květinové korzo, karneval a ohňostroj v Debrecenu nebo např. na např. na Slavnosti rybí polévky halászlé v Baji.

Kdo jednou pozná blahodárné účinky termálních vod v Hajdúszoboszló, jezdecký um zdejších csikosů, a exotické kouzlo krajiny i života místních obyvatel zvláště v době jejich slavností, bude mít chuť se vrátit.

Související zájezdy

Související destinace

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu