Mozzarella společně s rybami a mořskými plody, chilli papričkou, olivovým olejem a bylinkami jsou hlavní komponenty středomořské diety (součást nehmotného dědictví UNESCO). Centrem výroby originální mozarelly je Kampánie, oblast Caserty a Neapole.
Tento měkký čerstvý sýr ve tvaru oválu se uskladňuje v uzavřených obalech se syrovátkou, má sněhobílou barvu a dá se lehce krájet. Název souvisí se slovem mozzare – odříznout, protože je formován nožem.
Mozzarella je sýr vyrobený z takzvaného točeného tvarohu. Aby se mléko srazilo, přidává se syřidlo. tvaroh se nakrájí na velmi malé kousky, nechá se usadit a míchá se ve vařící vodě, dokud se z něho nevytvoří hladká a lesklá masa. Z ní se odkrajují malé kousky, formují se do oválů a namáčejí do slaného roztoku. Sýr by měl mít 44% tuku v sušině.
V obchodech je dnes k dostání "Mozzarella di Bufalla Campana" D.O.C z buvolího mléka a mozarela z kravského mléka správně nazývaná "Fior di latte" (neboli "mléčný květ") i mozzarela smíchaná z obou typu mléka. Prodává se také mozzarela uzená "affumicata" zvaná Provola s nazlátle hnědou barvou, je tradičně uzená nad ohněm z místních druhů dřev. Kuličky jsou velikosti 20-250g. Větším kuličkám se říká bocconcini čili malá sousta, malé jsou ciliegine čili třešinky.
Mozzarella se nejčastěji přidává na pizzu, těstoviny, maso, do salátů, ale i jinam. Nejznámějším předkrmem je salát Caprese. Tento typicky letní salát je snad ten nejlepší, jaký italská kuchyně nabízí. Na talíř se střídavě pokládají plátky rajčat a mozzarelly, dále se posype lístečky čerstvě utržené bazalky, osolí a opepří a bezprostředně před podáváním se vše zalije panenským olivovým olejem.