Michelangelo Buonarotti, veliký mistr italské renesance

Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni (6. března 1475, Caprese – 18. února 1564, Řím) byl jedním z nejznámějších představitelů vrcholné italské renesance a manýrismu. Proslavil se jako sochař, architekt a malíř, ale psal také básně.

Mládí a studia
Narodil se jako druhý z pěti synů Florenťana Lodovica Di Leonardo Buonarroti Simoni (v té době podesty obcí Chiusi a Caprese) a Francesky di Neri di Miniato del Sera. V dubnu roku 1488 ho jeho přítel Francesco Granacci přivedl do umělecké dílny Domenica Ghirlandaia. Michelangelův otec byl proti tomu aby se jeho syn učil malovat, chtěl, aby se stal obchodníkem. Domenicovi Ghirlandaiovi se ho nakonec ale podařilo přesvědčit. Nadaného patnáctiletého mladíka si brzy povšiml Lorenzo Nádherný a přivedl ho do medicejského paláce, kde se setkávali významní florentští umělci, literáti a učenci, kterých bylo v té době plné město. Michelangelo žil poté v paláci až do Lorenzovy smrti v roce 1492 a bylo tu s ním zacházeno prakticky jako s členem rodiny. Proslulé zahrady Medicejských se staly jeho další uměleckou školou.

Charakteristika
Michelangelo byl geniálním umělcem, posedlým hledáním dokonalosti a snahou dokázat, že je nejlepší. Disponoval bohatou představivostí a fantazií, podobu svých děl měl promyšlenou dříve, než na nich začal pracovat. Nejednou se proto stalo, že dílo, s nímž nebyl spokojen, poškodil, neboť je nedokázal zhotovit přesně podle svých představ. Velkou péči věnoval výběru kamene. Mramorové bloky si často jezdil vybírat do dolů v Carraře, mnohdy je osobně i páčil. Výjimkou byla socha Davida. Pro svoji nejznámější plastiku zpracoval Michelangelo kamenný blok nevhodných rozměrů (5 m vysoký, o základně 1 x 1 m) s mnoha kazy a usazeninami, který stál 40 let bez využití před florentskou katedrálou a o jehož ztvárnění se neúspěšně pokusili již dva sochaři. David, kterého Michelangelo dokončil po dvou a půl letech práce roku 1504, svého tvůrce proslavil a zajistil mu nesmrtelnost.

Mladý sochař se stal uznávaným umělcem.
Žil střídavě ve Florencii a v Římě, zpočátku působil krátce v Bologni. Pracoval pro Medicejské i florentskou republiku, renesanční papeže i nejvýznamnější církevní hodnostáře a stal se zámožným mužem. Nikdy se neoženil a neměl děti.
Za sochu Davida údajně dostal 900 zlatých dukátů, což prý bylo víc, než vydělal Leonardo da Vinci za celý život.

Nejznámější díla

Sochařství
Pieta v bazilice sv. Petra, Vatikán.Pieta (bazilika sv. Petra, Vatikán, 1498-1499)
David (Galleria dell´Academia, Florencie, 1501-1504, kopie: Piazza della Signoria, Florencie)
Vzkříšený Ježíš (chrám Santa Maria sopra Minerva, Řím)
Mojžíš (součást náhrobku papeže Julia II., chrám sv. Petra v řetězech, Řím, 1514-1516)
Pieta s Josefem Aritmatejským (Museo dell'Opera del Duomo, Florencie - nedokončená)
Pieta di Palestrina (Galleria dell´Academia, Florencie)
Pieta Rondanini (Civiche Raccolte d'Arte del Castello Sforzesco, Milán - poslední Michelangelovo dílo, nedokončená)

Malířství
Freska Stvoření světa (Sixtinská kaple, Vatikán - nástropní freska, 1508-1512)
Poslední soud (Sixtinská kaple, Vatikán - freska na oltářní stěně, 1536-1541)
Svatá Rodina - Tondo Doni (Galerie Uffizi, Florencie)

Architektura
Bibliotheca Medicea Laurenziana (Florencie)
Nová sakristie kostela San Lorenzo (Florencie - architektura a sochařská výzdoba)
Kapitolské náměstí (Řím)
Palác Farnese (Řím, dokončení 2.patra)
Bazilika sv. Petra ve Vatikánu (ústřední prostor a kopule chrámu, 1547-1564)

Knihy o něm
Kámen a bolest (Karel Schulz) – historický román
Životopis Michelangela Buonarrotiho (Ascanio Condivi) - životopis vydaný ještě za Michelangelova života
Život Michelangelův (Romain Rolland) - životopis
Agonie a extáze (Irving Stone) – životopisný román

-čerpáno z wikipedie

Související destinace

Florencie

Florencie

Jedno z nejkrásnějších měst Evropy, renesanční perla Florencie. město Medicejských, Danteho, Giotta, Bocaccia, Bruneleschiho, Boticelliho, Michelangela i Machiavelliho. Pokladnice umění, a to jak svými sbírkami, tak architekturou a výzdobou interiérů. Působili tu nejslavnější umělci a zanechali po sobě nesmrtelné dílo. Náměstí s radnicí, sochou Davida a lodžií a dalšími sochami, veliký dóm, kostely Santa Croce, Santa Maria del Carmine s kaplí Brancacciů, Medicejská kaple, most Ponte Vecchio, zahrady Boboli, světoznámé galerie a muzea.

Řím

Řím

Metropole Itálie a proslulé "Věčné město", jedna z nejstarších živých metropolí na světě. Starořímské, renesanční a barokní památky, perly architektury, sochařství i malířství, rázovité čtvrti plné života. Všude je co objevovat a prohlížet. A k Římu patří i papežský stát Vatikán, pravé centrum křesťanského světa se Svatopetrským chrámem a proslulými Vatikánskými muzei. S návštěvou Říma jsou spojena i další významná místa v okolí Říma - antické památky v Ostii a Tivoli, kde jsou rovněž nádherné zahrady, vinařské město Frascati a další města v okruhu tzv. Castelli Romani, etruské hroby v Cerveteri.

Toskánsko

Toskánsko

Líbezná krajina pahorků s obilnými lány, olivovými hájky nebo vinicemi, osamělé statky obklopené cypřiši, vesnice a města z kamenných domů na kopcích - tak vypadá Toskánsko. Jeho hlavní město Florencie je jedním z nejnavštěvovanějších měst v Evropě, láká jak svou skvělou architekturou, doplněnou i malířskou a sochařskou výzdobou, tak svými sbírkami umění, významnými kulturními městy jsou také Siena, Arezzo, Pisa, Lucca, velmi pozoruhodné je město věží San Gimignano. Památky se však v Toskánsku nacházejí doslova na každém roku. A velmi lákavá je také zdejší gastronomie a kvalitní vína.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu