Divadla Berlín

Schaubuehne Berlin
Divadlo se nachází v prostorách bývalého kina Universum, prvního funkcionalistického kina v Berlíně, které postavil Erich Mendelsohn v roce 1926. Od konce 70. let zde fungovalo divadlo režiséra Petera Steina. Na toto slavné období navazuje současné vedení intendanta Thomase Ostermeiera, který patří k nejprůbojnějším talentům německého divadla na přelomu tisíciletí. Mezi jeho nejlépe hodnocené režie patří inscenace Shakespearova Hamleta, uvedená v Avignonu roku 2008, která je dodnes součástí repertoáru Berlínské Schaubuehne. Vedle Ostermeiera určuje tvář Schaubuehne mj. i dramatik a režisér Falk Richter a scénograf Jan Pappelbaum. Schaubuehne vytváří komunitní prostor, kde probíhají umělecké akce a koncerty, divadlo tvoří součást organismu města a dýchá v jeho rytmu.

Volksbuehne Berlin
Scéna vznikla v roce 1913 nákladem dělnického spolku Freie Volksbuehne, který měl zpřístupnit moderní divadlo sociálně slabším vrstvám. Ve dvacátých letech se na krátkou dobu dostal do vedení Volksbuehne Erwin Piscator, který zde zanechal stopu projektem Politického divadla a využitím moderních technologií na scéně. V období Druhé světové války se Volksbuehne stala hlavní scénou nacionálního socialismu a po nástupu komunistů „Národním divadlem“ Východního Berlína. Období tendenční dramatiky vystřídal v roce 1992 Frank Castorf, který vybudoval provokativní dramaturgii založenou na vyrovnávání se s minulostí a formální dekonstrukci. Po Castorfovi se klíčovou osobností Volksbuehne stává dramatik a režisér René Pollesch.

Deutsches Theater
Divadlo vzniklo v roce 1850 jako městský podnik pro operetu. Umělecké okouzlení zažilo s Meiningenskými a historickým realismem. První skutečně náročný program vytýčil v 90. letech 19. století Otto Brahms, klíčová osobnost německého naturalismu. V roce 1904 natupuje další zakladatelská osobnost divadla Max Reinhardt, který při Deutsches Theater vytvoří divadelní školu a studiovou scénu. V současné době působí v Deutsches Theater např. režisér a scénograf Michael Thalheimer.

Berliner Ensemble
Soubor založil Bertolt Brecht se svojí ženou Helen Weigel v roce 1949 na území Východního Berlína. Historie divadla je spojena s působením těchto osobností a jejich pozoruhodným a v mnohém rozporuplným odkazem. V 90. letech je snaha zbavit Berliner Ensemble muzeálního charakteru a do čela je dosazen dramatik Heiner Müller. Po jeho smrti nastupuje provokativní intendant vídeňského Burgtheatru Claus Peymann. V současné době představuje Berliner Ensemble jednu z evropských základen amerického režiséra Boba Wilsona.

Máte zájem o zájezdy do Berlína? Nabídku cestovní kanceláře GEOPS najdete na www.geops/zajezdy/nemecko/berlin. Další zájezdy za uměním najdete na této stránce

Související destinace

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu