Berlín, město muzeí

Berlín má velké množství muzeí. Ta nejslavnější jsou koncentrována na ostrově na řece Sprévě. Je to komplex budov Altes Museum (staré muzeum), Neues Museum (nové muzeum), Alte Nationalgalerie (stará Národní galerie), Pergamon Museum a Bode Museum u severního konce ostrova. 
S budováním muzeí začal pruský král Fridrich Vilém III. Jako první vznikla budova Starého muzea v roce 1830 a postupně přibývaly i další budovy. Jako poslední vzniklo Pergamon Museum v roce 1930. Po druhé světové válce bylo skoro 70% budov zničeno a postupně se opravují dodnes. V roce 1999 začala obrovská rekonstrukce celého komplexu muzejního ostrova, ve které všechny budovy dostaly kompletně nové interiéry.

Altes Museum
Je to skutečně nejstarší z muzeí. Bylo zřízeno roku 1823 - 1830 pro královskou sbírku klasických starožitností. V současnosti je zde velká sbírka antického umění, především řeckého, a také klenotnice. Další část antických sbírek sídlí v Pergamonském muzeu.

Neues Museum
Vzniklo v letech 1843-55, když už budova Altes Museum nemohla pojmout další sbírky. Zde je především kolekce egyptského umění a sbírka papyrů. K nejcennějším exponátům patří jistě zelená hlava, tři zrestaurované obětní kameny ze Staré říše a Amarnská sbírka s proslulou bustou královny Nefertiti. Dále je tu muzeum prehistorie a nejstarších dějin s nálezy z Neandertalu a tzv. Berlínským zlatým kloboukem z doby bronzové, a také zbytky Schliemannovy Trójské sbírky (zlatý poklad byl v roce 1945 zcizen Rusy a nachází se v Moskvě). V budově je rovněž informační centrum pro celý komplex Muzejního ostrova.

Alte Nationalgalerie
Největší sbírka obrazů a soch z 19.století v Německu. Jsou zde zastoupeni především němečtí umělci - Peter Cornelius, Friedrich Overbeck, Philipp Schadow, Max Liebermann a Adolph von Menzel včetně jeho významných děl "Balkonový pokoj" a "Železný mlýn", dále potom např. francouzský impresionismus - Édouard Manet, Claude Monet, Auguste Renoir, Edgar Degas, Paul Cézanne a sochy Augusta Rodina.

Pergamon Museum
Postaveno v letech 1910 – 1930. Slavné muzeum s unikátními sbírkami v sobě zahrnuje tři samostatné okruhy: Antickou sbírku se sály architektury a výstavou soch, Muzeum Předního Východu a Muzeum islámského umění. Hlavní památkou, podle které muzeum nese i své jméno, jsou pozůstatky velkého oltáře z města Pergamon (180-160 let př. n.l.), dále brána z Milétu, která ukazuje řeckou a římskou architekturu ve městech, a Ištařina brána z města Babylon (604 před n. l.), kterou nechal vybudovat král Nebukadnezzar II.

Bode Museum
Zřízeno v letech 1876 – 1882, původní název zněl Muzeum císaře Fridricha. Sbírka soch a obrazů od antiky po 18. století

Další významná berlínská muzea

Hamburger Bahnhof

Zřízeno v novorenesanční budově bývalého nádraží coby muzeum současného umění. Zde lze sledovat nejnovější umělecké trendy v malířství, sochařství, filmu i návrhářství a jedná se o jedno z nejlepších muzeí tohoto druhu v Evropě

Technické muzeum
Sídlí v moderní budově a je pojato jako velký otevřený prostor, ve kterém jsou různé výstavy a expozice. Vše je možné si osahat a vyzkoušet. Je to největší technické muzeum na světě.

Muzeum zdi
Muzeum u kontrolního bodu Checkpoint Charlie, ukazuje historii rozděleného Berlína a jeho hraničního přechodu.

Židovské muzeum Berlín
Má stálou výstavu 2000 let německé-židovské historie. Je to největší evropské židovské muzeum. Budovu ve tvaru Davidovy hvězdy pro něj navrhl Daniel Libeskind.

Německé historické muzeum
Sídlí v nádherné barokní budově Zbrojnice, která je doplněna o moderní prvky.

Lovecký zámek Grunewald (Jagdschloss Grunewald)
Obsahuje opatrně volenou sbírku obrazů od 15. do19. století.

Gemäldegalerie
Obrazová galerie, obrazy “starých mistrů” od 13. do 18. století.

Neue Nationalgalerie (nová Národní galerie)
Postavená Ludwigem Mies der Rohe. Je zaměřena na evropské obrazy 20. století

Filmové museum
Na Potsdamer Platz vystavuje předměty spojené s Marlene Dietrichovou.

Bauhaus archiv je muzeum moderní architektury. A další…

 Máte zájem o zájezdy do Berlína? Nabídku cestovní kanceláře GEOPS najdete na www.geops/zajezdy/nemecko/berlin. Další zájezdy za uměním najdete na této stránce.

Související destinace

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu