Zahrady Versailles

Starší lovecký zámeček u Paříže nechal v letech 1631-34 přeměnit Ludvík XIII. v důstojný zámek s malou zahradou. V jeho díle pokračoval Ludvík XIV. v letech 1662-93 a vznikl velkolepý zámek, centrum vlády království. Zahrady přetvořil André Le Nôtre. Původní ústřední alej vedoucí k vodní nádrži i síť podélných a příčných linií cest zůstala zachována, byla však zjemněna a dotvořena v barokním stylu. Vodní nádrž se změnila v Apollónův bazén. Objevily se nové fontány, sochy, vznikla síť čtverců a kruhů, která členila plochý terén s citem pro proporce. Vznikly koutky pro milostná dostaveníčka i místa pro divadelní představení. Na zámek navazuje barokní terasa s otevřenými partery. Schodiště sestupuje do Poteger du Roi s tvarovanými citrusovými stromky a palmami. Královská alej vede k bazénu Latony a směřuje dál k nádrži, kde se z vody zvedá sluneční vůz boha Apollóna, symbol moci a nádhery Ludvíka XIV. Pohled do dálky otvírá Velký kanál. Příčná osa vede pak k paláci Grand Trianon, místu kde král rád pobýval. A kolem zahrad se rozprostíral lovecký revír o rozloze 6.400 hektarů. Francouzští panovníci sídlili v Trianonu až do roku 1848 a každý něco přidal. Napoleon most k paláci, Marie Antoinetta nechala změnit zahrady kolem Tritonu v jardin anglo-chinois a vybudovala Belvedere či skalní chrám. Zahrady Versailles to je vrchol světového zahradního umění, mnohokrát napodobovaný, přesto jedinečný a stále okouzlující.

Nabídku zájezdů cestovní kanceláře GEOPS zaměřených na zahrady či národní parky najdete na www.geops.cz/zajezdy/narodni-parky-a-zahrady

Související destinace

Paříž a Île-de-France

Paříž a Île-de-France

Nejslavnější metropole světa, Paříž, císařovna na Seině. Velkoměsto kypící životem, už po staletí ráj umělců. Kdo by si nepřál spatřit Eiffelovku a Champs Elysées a projít se po Montmartru? Město módy a elegance s moderní architekturou i historickými památkami. přední světová muzea a galerie umění, krásné zahrady a parky. A jen na skok odtud je nádherné královské sídlo Versailles, místo, odkud se vládlo světu a odkud přicházely módní vzory, které napodobovala celá Evropa.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu