Vinařství v Alsasku

Vinice leží na svazích Vogéz v dešťovém stínu a mikroklima umožňuje dobré vyzrání a vysoké výnosy. Pěstují se téměř výhradně jen bílé odrůdy. Je třeba ochutnat především Gewürztraminer, který reprezentují většinou suchá a lahodná vína s působivou bohatou vůní. Alsasané jsou velmi pyšní na Riesling (dnes pěstovaný asi na 20% vinic) sladší a voňavý, plné chuti, mnohem lepší než vína na druhém břehu Rýna. Velmi lahodný je i místní aromatický Muscat s chutí a vůní po ovoci. Pinot Gris (také Tokay-Pinot Gris) podle pověsti přišel z Maďarska. Alsaský generál Lazare de Schwendi prý dostal za vyhnání Turků z města Tokaj 4.000 beček vína a sazenice Pinotu Gris. Tuto odrůdu dnes v Maďarsku nenajdeme, v Alsasku zabírá asi 4% vinic. Chutí je mezi Gewürztraminerem a Rieslingem. Pinot Blanc chutná po alsaském koření, nedosahuje však úrovně předchozích odrůd. Zmiňme ještě Chasselas (lehká vína ovocné chuti) a Pinot Noir (modré hrozny) z nějž se vyrábí slušné Rosé d´Alsace. Můžeme však nají i Edelzwicker, což je směs odrůd průměrné chuti. V Alsasku se vinná réva pěstuje již od dob Římanů. Ve středověku se réva pěstovala až ve 400 vesnicích a roku 1481 se vyvezlo 80 milionů lahví. Vývozem se zabývaly kupecké domy, např. Dopff (založený 1574) či Hugel (1637) oba existují dodnes. Úpadek nastal v třicetileté válce a k novému velkému rozvoji došlo až po 1. světové válce.

Plocha vinic 13.500 ha, roční produkce 157 milionů lahví. Mapka nejdůležitějších vinařských lokalit v oblasti je mezi obrázky na horní liště.

Místní sýry jsou dosti pikantní, ale výborné. Zmiňme Munster, jemný sýr pronikavé vůně nebo měkký, mírně krémový Trami d´Alsace s kořeněnou chutí a ostrou vůní. Výborné je zdejší pečivo, hojně se jí vepřové – např. choucroute (obsahuje uzené i neuzené vepřové, šunku, slaninu a párky s nakládaným kyselým zelím) nebo bäckeoffe (vepřové, jehněčí a hovězí v jednom rendlíku). Z dezertů např. Tarte Alsacienne s jablky či třešněmi.

Související destinace

Alsasko

Alsasko

Alsasko je velmi malebný kout Francie, jehož kultura vznikla harmonickým prolínáním francouzského a germánského vlivu. nachází se tu řada velice půvabných městeček s barevnými hrázděnými domy, historickými kašnami, hradbami a spoustou barevných květin, velmi pěkné je i zdejší velkoměsto Štrasburk. Alsasko je též vyhlášenou vinařskou oblastí a nelze vynechat zdejší vinnou stezku. A na své si přijdou i turisté při vycházkách po krásách pohoří Vogézy.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu