Slowiňský národní park

Leží na severu Polska na pobřeží Baltského moře, mezi městečky Rowy a Łeba (327 km2) v Pomořském vojvodství. Vznikl společnou činností moře a čtvrtohorního ledovce. Ten zanechal množství morén a vytvořil četná jezera – těm dominují dvě největší Jezioro Łebsko (plocha 7.140 ha, hloubka kolem 7 m) a Jezioro Gardno. Nejatraktivnější je však „Polská Sahara“, kde se na ploše asi 500 ha rozprostírají bílé písečné duny, neustále přesouvané zdejšími větry. Pohyb sice není výrazný – maximálně 10 metrů za rok, ale iluze Sahary je dokonalá. Písek přinesly mořské vlny, vyvrhly na pobřeží a dál už jen transportoval vítr.

Výška zdejších dun přesahuje i 30 metrů, nejnavštěvovanější Łacka Góra sahá až do 42 metrů. Vegetaci tvoří klasické druhy písečných ploch. Vedle písčin jsou zde borové lesy, zbytky vřesovišť a listnatých lesů, rašelinišť (s ostružiníkem moruškou) a jezerních rákosin. Při pobřeží nalezli odborníci přes 500 druhů mořských řas. Ze zvířat jasně převládají ptáci. Od dravců (orel mořský – s rozpětím křídel až 2,5 m, křiklavý a skalní, orlovec říční) přes čápa černého až po výra či krkavce. V parku existují 4 hlavní poznávací okruhy se 140 km značených cest. Název parku pochází od slovanského kmene Slowinců, jedné části národa Kašubů. S jeho svébytnou kulturou se můžete seznámit v blízkém skanzenu v Kluki.

Nabídku zájezdů cestovní kanceláře GEOPS zaměřených na národní parky či zahrady najdete na www.geops.cz/zajezdy/narodni-parky-a-zahrady.  

Související zájezdy

Související destinace

Polsko

Polsko

Polsko, země, která s námi sousedí na sever, je snadno dostupná, není obtížné se v ní orientovat a domlouvat a je tam mnoho míst, které rozhodně stojí navštívit. Od polských Krkonoš a Tater až po baltské moře, od Slezska a Stolových hor až po východní kraje s rázovitými vesnicemi, dřevěnými kostelíky a pralesem, ve kterém žijí zubři. najdeme tu řadu skvostných historických měst (Krakov, Vratislav, Toruň, Poznaň, Zamošč i znovu vystavěné historické jádro Varšavy) a dalších významných památek (poutní místa Kalwaria Zebrzydowska a Čenstochová, hrady řádu německých rytířů vč. největšího Malborku, nádherné zámky...) a také velmi rozmanitou a krásnou přírodu.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu