Po stopách Vincenta van Gogha ve Francii, Belgii i Holandsku

Vincet van Gogh se narodil roku 1853 nizozemské vesničce Zundert v protestantské rodině. O čtyři roky později se narodil jeho brath Theo, se kterým měl Vincent velmi úzký vztah celý život a Vincet ho i celý život finančně podporoval. V šestnácti letech začal pracovat v galerii v Haagu a jeho brath Theo ho později následoval. Vincent byl poslán do galerie v Londýně a pak do Paříže. Po té, co byl propuštěn se zajímal o teologii a sociální poměry Nizozemsku a Belgii z tohoto období pochází jeho první slavný obraz Jedlíci brambor( oblast Severního Brabantska ), který je součástí stálé expozice Muzea van Gogha v Amsterdamu. Následně studoval malbu na akademii v Antverpách, kde seznámil i s japonským uměním, na kterém obdivoval světlé barvy a linie. V roce 1886 odjel do Paříže a pobýval v malířské komunitě na Montmarteru a v roce 1888 v únoru přijel do Arles.

V Arles nejprve bydlel v oblasti dnešního Place Lamartine, kde údajně byl jeho Žlutý dům( la Maison Jaune ), který známe z jeho obrazů, ale dům byl poničen a stržen během 2.světové války a jedna ze dvou kaváren, které maloval bývala také tady. Tu druhou slavnější Žlutou kavárnu je možné si prohlédnout nebo i navštívit na Place Fórum. Nedaleko je veřejná nemocnice v centru Arles dnes označované jako Espace van Gogh nebo Hotel Dieu, což je francouzský výraz pro veřejné nemocnice nebo i středověké špitály, kde van Gogh také pobýval a namaloval pestrobarené květiny na jeho dvoře. Van Gogh namaloval i římskou Arenu v Arles, nábřeží Rhony u hist. centra Arles a to dokonce dvakrát známější je obraz Hvězdná noc nad Rhonou laděný do žlutomodré. K méně slavným obrazům van Gogha patří i obraz Les Alyscamps, což je římské pohřebiště na okraji Arles. Někoho překvapí, že zvedací most vypadající holandsky je kousek od Arles a že jeho barevné loďky pocházejí z přímořského letoviska Saites Marie de la Mer v Camarque. Z pobytu v Arles vznikly i velmi slavné slunečnice ( Neues Pinakotek v Mnichově ), Červená vinice ( jediný obraz prodaný za jeho života, nachází se v Puškinově muzeu v Moskvě ) a malby venkovských polí se žlutým obilím. V Arles navštívil van Gogha i jeho přítel malíř Gauguin, ale poměrně krátký pobyt skončil hádkou, uříznutým uchem a odjezdem Gauguina.

Dalším hodně slavný místem spojeným s Vincentem van Goghem v Provence je vesnička Saint-Remy (od května 1889 ), kde bydlel v bývalém klášteře Saint Paul de Mausole, kde tehdy byla psychiatrická klinika a tam vznikly i velmi slavné modré kosatce a méně známé Olivovníky. V tomto klášteře je možné vidět místnosti van Gogha a v zahradě jsou info tabule připomínající obrazy, které tu vytvořil.

My na zájezdech CK GEOPS místa spojená s Vincentem van Goghem navštěvujeme, chodíme po jeho stopách a místa s ním spojená jsou součástí zájezdů CK GEOPS do Provence.

V květnu 1890 se přestěhoval do Auves-sur-Oise kousek od Paříže k doktoru Gachetovi, kterého mimo jiné také namaloval. Doktor byl známý tím, že před tím léčil i další malíře a byl tak i blíže jeho bratrovi Theovi. Jeho bratr se mezi tím oženil a měl dítě, což Vincent dost těžce snášel. A jeho deprese se prohlubovaly a zde se 27. července 1890 postřelil do břicha. Jeho poslední dva obrazy Havrani nad obilným polem a Zahrady u Daubigny vznikly před jeho sebevraždou. V Auves-sur-Oise je i pohřbený. Jeho brath Theo se nemohl vyrovnat s bratrovu smrtí a zemřel o 6 měsíců později a byl pochován vedle Vincenta. Sláva Vincenta van Gogha po jeho smrti výrazně stoupla a následovaly výstavy v Evropě i v Americe. Většinu obrazů Vincenta van Gogha zdědila vdova po jeho bratru Theovi, která je věnovala městu Amsterdam s podmínkou, když mu postaví samostatné museum a tak se i stalo v roce 1973. Museum van Gogha v Amsterdamu vlastní dodnes největší a nejucelenější sbírku obrazů Vincenta van Gogha a nachází se v Muzejní čtvrti v Amsterdamu. Toto museum je možné navštívit při všech zájezdech CK GEOPS do Holandska a Beneluxu, jen je potřeba zájem o toto museum oznámit do CK, aby včas návštěvu zarezervovali a předplatili, protože v dnešní době se do toho musea nedá dostat bez předem zaplacené časové vstupenky. Některé cestovní kanceláře se rezervováním muzejí nechtějí zabývat, ale CK GEOPS tuhle dodatečnou službu nabízí.

O životě a díle Vincenta van Gogha a jeho vztahu k bratrovi Theovi vznikl krásný francouzský filmvan Gogh (Moi van Gogh )určený pro speciální kina, měla jsem štěstí ho několikrát vidět ve speciálním parku moderních filmových projekcí Futuroscop, který se nachází na předměstí Poitier a návštěvu Futuroscopu máme tradičně součástí zájezdu CK GEOPS Bordeaux a Akvitánie na konci července.

Autor článku Ing. Alena Frčková, průvodkyně CK GEOPS na zájezdy do Provence, Holandska i Beneluxu.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu