Nuoro

Významné město hornatého sardinského vnitrozemí, Nuoro, se nachází ve stejnojmenné provincii, která má rozlohu 7 044 kilometrů čtverečních a 270 tisíc obyvatel; v samotném městě žije 37 tisíc obyvatel. V této provincii se nachází hlavní sardinské pohoří Gennargentu s nejvyšším vrcholem Sardinie Punta La Marmora. Ale také pláže s bílým pískem a úchvatně azurovým mořem. Nuoro bylo vybudováno již ve starověku, protože se nachází ve výhodné poloze na křižovatce významných obchodních cest. V minulosti bylo ovládáno Kartaginci (6. století př. n. l) a od 3. století př. n.l. Římany. Toto území se dříve jmenovalo Města barbarů. Nuoro je rodištěm dvou nejvýznamnějších kulturních představitelů ostrova: Sebastiana Satta, což je největší básník celé Sardinie, a Grazie Deleddové, která dostala Nobelovu cenu v roce 1926 za své romány a povídky zabývající se přírodou a životem obyčejných lidí.

Město není bohaté na památky, za to má však nádherné okolí. Za návštěvu stojí rozhodně Regionální muzeum sardinských krojů, pod jehož záštitou se nalézá i institut pro dokumentaci a ilustraci tradic života obyvatel. V muzeu se nachází údajně nejhezčí kroje v celé Itálii - bohatě zdobené sváteční kroje Sardiňanů jsou nepochybně překrásné. Kroje mají na Sardinii velkou tradici. Nosí se často a vidět je můžeme například při zdejších významných svátcích jako například svátek San Efisia. Město má velmi hezký park, z jehož vrcholku San Onofrio se otevírá výhled na město a okolní vrcholky. V jeho blízkosti se nachází nuorský Pantheon. Dříve to byl kostelík postavený v roce 1625, ale později byl restaurován a změněn na Pantheon s ostatky Grazie Deleddové. 40 kilometrů od Nuora leží vesnička Orgosolo, z níž pocházeli nejproslulejší sardinští bandité.

 Poznávací zájezdy na Sardinii najdete na stránkách cestovní kanceláře GEOPS www.italie.geops.cz/sardinie.

Související destinace

Sardinie

Sardinie

ostrov s památkami na dávné neznámé civilizace, s vysokými horami i malebným pobřežím, s útesy příjemnými plážemi a průzračným mořem. Sardinie představuje příjemné místo pro letní dovolenou a odpočinek a je tu toho hodně k poznávání a objevování. Tajuplné kamenné nurágy, starověká města a románské kostely. jeskyně na pobřeží, krásné a těžko přístupné zátoky, turistika v horách ve vnitrozemí. Zvláštní kultura místních obyvatel a samozřejmě taky lahůdky místní gastronomie a kvalitní vína.
Naše zájezdy na Sardinii provází Ing. Iva Bártová, která napsala tištěného průvodce po Sardinii a je také autorkou většiny fotografií.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu