Národní park Toskánské souostroví

Původně zalesněné ostrovy výrazně pozměnilo lidské osídlení. Z lesů zbyly jen izolované lesíky dubu cesmínovitého, většinu povrchu kryje neprostupná macchie, nebo na povrch vystupují skály. Většinou vyvřeliny nebo krystalické břidlice, jen na ostrově Giannutri vápence. Elba je navíc proslulá ložisky železné rudy, kterou těžili již Etruskové a tak lze navštívit černé pláže (s hematitovým pískem, smaragdově zelené jezírko Laghetto di Terranera (zbarvené řasami i rudou) nebo některé zajímavé mineralogické muzeum na ostrově. Ze stromů zde rostou pinie, dub korkový i pýřitý, borovice halepská, tis červený a na Elbě vysázené porosty kaštanovníku jedlého. Na jaře můžeme vidět množství kvetoucích orchidejí. Zvířena je většinou nepůvodní, dovezená lidmi. Z památek stojí za zhlédnutí zbytky výstavných římských vil na Elbě nebo tamtéž rezidence Napoleona Villa dei Mullini v Portoferraiu či jeho letní sídlo Villa Napoleonica di San Martino. Národní park Toskánské souostroví je však hlavně mořským národním parkem, Z celkové rozlohy 790 km2 tvoří většinu (615 km2) moře. Velmi bohatá fauna je tvořena nahožábrými plži, chobotnicemi, pestrými sasankami, , sumýši, hvězdicemi i hadicemi. Lze vidět stovky různých ulit měkkýšů, nejrůznější druhy ryb – ropušnice, murény, žraloci máčky, rejnoci skvrnití, mořské želvy a na ostrůvku Montecristo i tuleně středomořského. Zkrátka všechny možné barvy i tvary podmořského světa. Budete-li mít velké štěstí, lze z pobřeží zahlédnout hejno delfínů nebo dokonce velrybu vorvaně nebo plejtváka myšoka.

Nabídku zájezdů cestovní kanceláře GEOPS s návštěvami národních parků najdete na www.geops.cz/zajezdy/narodni-parky-a-zahrady.  

Související zájezdy

Související destinace

Elba

Elba

Hlavní ostrov z Toskánského souostroví, které bylo pro svou pobřežní a mořskou faunu a flóru vyhlášeno národním parkem. Elba leží v blízkosti přístavu Piombino. Proslula především jako místo prvního Napoleonova exilu a návštěvníky zajímá především jeho sídlo v hlavním městě Portoferraiu i další Napoleonova vila San Martino. jinak jsou zde příjemné zátoky vhodné ke koupání, pohoří s nejvyšší horou Monte Capane a několik zajímavých kamenných měst a vesnic. Na Elbě jsou naleziště drahokamu turmalín.

Toskánsko

Toskánsko

Líbezná krajina pahorků s obilnými lány, olivovými hájky nebo vinicemi, osamělé statky obklopené cypřiši, vesnice a města z kamenných domů na kopcích - tak vypadá Toskánsko. Jeho hlavní město Florencie je jedním z nejnavštěvovanějších měst v Evropě, láká jak svou skvělou architekturou, doplněnou i malířskou a sochařskou výzdobou, tak svými sbírkami umění, významnými kulturními městy jsou také Siena, Arezzo, Pisa, Lucca, velmi pozoruhodné je město věží San Gimignano. Památky se však v Toskánsku nacházejí doslova na každém roku. A velmi lákavá je také zdejší gastronomie a kvalitní vína.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu