Míšeň pro všechny

Město Míšeň se pyšní déle než tisíciletou historií a je teda oprávněně nazýváno kolébkou Saska. Na hradě Albrechtsburg sídlila po staletí míšeňská markrabata z rodu Wettinů, kteří posléze svou moc rozšířili na celé Sasko. Současná podoba hradu je z 15-16. století a později tu načas sídlila míšeňská porcelánka. Na slávu saských kurfiřtů zde upomínají především nádherně zdobené sály v 1. patře. Sousedící katedrála s hrobkami Wettinů patří ke klenotům německé gotické architektury a nachází se tu vynikající sochy od mistra Naumburského. Pro Čechy může být zajímavostí náhrobek jedné z vévodkyň – Zdeňky, dcery Jiřího z Poděbrad.

Bílé zlato z Míšně
Samotné město si zachovalo středověký ráz domů a uliček a je velice malebné. Víc než samotní Wettinové však Míšeň proslavila místní továrna na porcelán – první v Evropě. Nechal ji založit král August Silný v roce 1710. V ukázkové dílně Státní porcelánové manufaktury se můžete podrobně seznámit s výrobou a zdobením „bílého míšeňského zlata“ se značkou dvou modrých mečů. Ve výstavní síni je pak rozsáhlá sbírka porcelánového nádobí, oblíbených figurek a jiných uměleckých předmětů se 3 000 exponáty ze všech období v průběhu tří století. Ve městě se nachází nejen obchody s porcelánem, ale také porcelánová zvonkohra v místním kostele Frauenkirche, 2,5 metru vysoké porcelánové sochy v kostele sv. Mikuláše a dokonce i varhany s porcelánovými píšťalami.

Něco pro gurmány
Míšeň má též co nabídnout gurmánům – leží na saské vinné stezce. Vinařská oblast v německém Polabí patří k nejseverněji položeným v Evropě a produkuje vynikající bílá vína – Müller-Thurgau, Tramín, Burgundské bílé, Riesling, v současnosti přibývá i červených vín. Vynikající jsou také tradiční saské koláče a zvláštní míšeňské křehké pečivo zvané fummel.

Krajina pro výletníky
Míšeň leží v okouzlující krajině údolí Labe se zalesněnými vrchy, loukami a vinicemi. Krajina přímo vybízí k výletům – například k projížďkám historickými parníky či jízdám po Labské cyklostezce. Je možné navštívit barokní zámek Moritzburg, muzeum Karla Maye v Radebeulu, klášterní park Altzella, zajít si do některého místního vinařství nebo do aquaparku Wellenspiel s umělým vlnobitím a saunovým světem.

Zaujal vás tento článek? Informace o zájezdech do Saska a Míšně najdete na této stránce.

Související destinace

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu