Mexiko, významná místa

Ciudad de México (španělsky México či celým názvem Ciudad de México, anglicky Mexico City) je hlavní město Mexika. Leží ve vnitrozemí, vysoko v horách (2200 m n. m.) a je největším městem na světě. Informace o počtu obyvatel hlavního města nejsou zcela přesné. V roce 1990 zde žilo 15 milionů obyvatel, v roce 2005 odhad činil 19,3 milionů. V současnosti je odhad cca 28 milionů obyvatel (ve městě + hustě zalidněných příměstských oblastech aglomerace).

Teotihuacán je jedna ze starých mezoamerických kultur, mezi 1. a 8. stol. n.l. nejvýznamnější náboženské centrum celé Střední Ameriky. Zříceniny Teotihuacánu leží dnes necelých 60 kilometrů severovýchodně od Mexico City. Teotihuacán je nejen v mexických mýtech popisován jako zvláštní, magické, posvátné místo skrývající mnoho tajemství a ohromující svojí monumentalitou. Zříceniny Teotihuacánu leží na vyprahlé náhorní plošině v nadmořské výšce asi 2200 metrů. Velkolepé stavby se tyčí v údolí na značném prostoru (5 km dlouhé, 3 km široké). Teotihuacán bylo náboženské centrum, kde se scházely desetitisíce lidí.

Oaxaca, oficiálně Estado Libre y Soberano de Oaxaca (do češtiny volně přeloženo jako Svobodný a suverénní stát Oaxaca) je jeden ze 31 států, které spolu s jedním federálním distriktem tvoří federativní republiku Mexiko. Na západě hraničí s Guerrerem, na severozápadě s Pueblou, na severu s Veracruzem, na východě s Chiapasem a na jih od něho leží Tichý oceán. Oaxaca je nejkrásnějším koloniálním městem Mexika. Má vlastní osobitou atmosféru, původní obyvatelstvo (indiánští potomci), jedinečné keramické výrobky, pestrobarevné oděvy, atmosféru ...

Monte Albán (volně přeloženo Jaguáří vrcholek) jsou pozůstatky města rozkládajícího se v nadmořské výšce 400 metrů nad údolím Oaxaca v oblasti jižního Mexika. Monte Albán bylo nejvelkolepější zapotécké město. Jde o jedno z nejstarších kultovních míst Mezoameriky, které svědčí o bohaté historii předkolumbovských kultur.

Canyon Sumidero Jedna z největších přírodních krás Mexika. Tato obrovská puklina se otevírá v blízkosti města Tuxtla Gutierrez, a může se honosit obdobnými rozměry jako kaňon Barranca del Cobre na severu země. V některých místech spadají stěny kaňonu z více než tisícimetrové výše k toku řeky Río Grande de Chiapas, která končí v nádrži vodní elektrárny Chicoasén. Z výšky vypadá kaňon jako smaragd zasazený do lesa.

Agua Azul Tato nápadná kasáda, vytvořená řekou Tulija, 15 km na jih od Ocosingo, je sledem pěnícíh a šumících vodopádů uprostřed pralesa, kde se hřmot vodního proudu mísí s křikem opic a voláním ptáků. Zvláštní barva vody je způsobena kysličníky mědi obsažených v horninách na dně.

Palenque je mayská archeologická lokalita, nalézající se v blízkosti řeky Usumacinta v mexickém státě Chiapas. Nachází se zhruba 130 km jižně od Ciudad del Carmen.

Uxmal (vyslovováno "Ušmál") je ruina velkého a kulturně významného mayského města v Mexiku. Leží na poloostrově Yucatán asi 80 km jižně od Méridy v mírně zvlněné krasové oblasti. Město zažilo svůj rozkvět na konci 10. století n.l. Bezprostřední okolí Uxmalu se vyznačuje bohatými přírodními zdroji vody, ve kterých přetrvává dešťová voda z období dešťů po velkou část roku. Výhoda polohy mohla být pro založení města rozhodující. Uxmal byl spojen s jihovýchodně ležícím městem Kabah širokými a upravenými cestami (sacbe), avšak výchozí bod silnice v Uxmalu není znám.

Chichén Itzá je zřícenina mayského města na mexickém poloostrově Yucatán na území stejnojmenného spolkového státu Yucatán. Pochází z pozdně klasického až pozdně postklasického období (cca 600-1500 n.l.). Název Chichen Itzá pochází z mayského Chich'en Itza, což znamená V ústech studny Itza. Itza byl název skupiny ekonomů a politiků. Itza je složenina dvou slov - itz - magický, kouzelný a ha - voda. V červenci roku 2007 byla zařazena do novodobého seznamu sedmi divů světa.

Cancún je lázeňské město na pobřeží státu Quintana Roo na jihovýchodě Mexika. Je omýváno vodami Karibského moře. Politicky je správním střediskem okrsku Benito Juárez a státu Quintana Roo. Je mezinárodně uznávané jako turistická destinace.

Související destinace

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu