Makové tradice ve Waldviertelu

Waldviertelský mák – „šedé zlato“ Waldviertelu
V červenci promění kvetoucí mák pole okolo Armschlagu ve vlnící se bílo-světlefialovo-rudý obraz. Můžete pozorovat nádherné přírodní představení. Můžete také rozšířit své vědomosti o máku na poutavé makové naučné stezce, v makové zahradě a na stezce makového závinu.
Waldviertel nabízí ideální klimatické předpoklady pro optimální vývoj máku a historie jeho pěstování sahá až do doby kamenné. Waldviertelský šedý mák byl svého času dokonce obchodován jako komodita na Londýnské burze. Dnes ho tady pěstují na ploše na ploše mezi 200 -700 hektarů.
Mák zvlášť dobře chutná jako náplň knedlíků, taštiček, perníků, štrůdlu a jako sypání na nudle – to si konečně můžete sami vyzkoušet.

Maková vesnička Armschlag
Zde se všechno točí kolem máku: 1 km dlouhá maková poznávací stezka podél řeky Velká Krems poskytuje všechny dějinné, výrobně - technické a kulinářské aspekty máku. Stezka makového štrúdlu vede od hostince přes malé vesničky v okolí pak zpět do Armschlagu. Celková délka činí ca. 5,5 hod. Na ukázkových polích a zahradách můžete obdivovat různé odrůdy máku: žlutý a bílý alpský mák, žluto-oranžový islandský mák, orientální mák s bílými a tmavofialovými květy a waldviertelský šedý mák. Kulinářské speciality servíruje makový hostinský Neuwiesinger. Paleta je široká od tradičních waldviertelských makových koláčků přes dorty, knedlíčky a nudle až k rybě v makové krustě. Co dalšího? Maková zahrada, Makový selský obchod, Makové muzeum.

Makový olej, kulinářský bonbónek
Waldviertelský šedý mák se líší od jedinců téhož druhu, bílého a modrého máku barvou, ale i chutí, je bohatý na bílkoviny, cukr, minerální látky, organické kyseliny a vitamin E. Vyrábí se z něj waldviertelský makový olej. Slunečné dny, chladné noci a intenzivní ranní rosa se starají o vysoký podíl nenasycených mastných kyselin a současně o nejvyšší obsah kyseliny linolové ze všech stolních olejů. Jeho přezdívka je „Olivový olej severu“ a má stále rostoucí zástupy fanoušků, kteří jim ochucují saláty, syrovou stravu, ale také omáčky a těstoviny.

Waldviertelský makový statek
V Ottenschlagu je makový statek, malý selský rodinný podnik, který se již desetiletí specializuje na pěstování máku. V domě máku se nachází Muzeum máku, kde se návštěvníci na 200 m² mohou „dívat se na mák a zažít ho všemi smysly“. Již 15 let se tu vyrábí vysoce hodnotní stolní oleje ze šedého, modrého a bílého máku. Vysoká kvalita přírodních makových olejů je docílená šetrným, specielně vyvinutým lisovaním stejně jako pěstováním starých vybraných odrůd. Můžete si prohlédnout výrobky z máku a objevit nápaditý dárek. Zajímavosti: průchozí maková hlava v nadživotní velikosti, sbírka mlýnků na mák, multimediální show, mlít mák podle staré tradice (nabídka pro děti).

Nabídku zájezdů cestovní kanceláře GEOPS do Rakouska najdete na www.rakousko.geops.cz.  

Související zájezdy

Související destinace

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu