Maková vesnice Armschlag

Dolnorakouská vesnice Armschlag, ležící ve vrchovině v kraji Waldviertel, je známá též jako Maková vesnice (Mohndorf). Pěstování máku má v tomto kraji skutečně dlouhé tradice, dá se doložit už v době kamenné. Obyvatelé Armschlagu se rozhodli plně věnovat této plodině a všemu, co je s ní spojeno – výrobě jídel a různých specialit, ale i kosmetiky z makového oleje, a vytvořili si i svérázný lokální folklór.

Na rozsáhlých makových polích kolem Armschlagu se pěstují tři druhy máku – běžný tmavý (modrošedý) i vzácný bílý a šedý, což je odrůda typická pro Waldviertel. V červenci je na lány pokryté květy v odstínech červené i růžové opravdu krásný pohled. V září makovice dozrávají a po sklizni se pořádají veselé dožínky.

Vedle makových polí se ve vsi nachází maková zahrádka, v níž se pěstují především okrasné odrůdy máku a příbuzných rostlin z čeledi Papaveraceae. Je jich kolem 30 druhů a jsou doplněny dalšími rostlinami, aby byla zahrádka přitažlivá i v době, kdy mák nekvete. Vedle stojí dřevěný makový památník – „Pamákník“ tvořený trojicí velkých makovic.

Makové speciality i jiná jídla z regionální gastronomie nabízí místní maková hospoda – můžete si tu dát makové pečivo, různé knedlíky, nudle s mákem, omelety, dorty, ale třeba i polévky, kapra v makovém obalu či makovou zmrzlinu. Ve vesnici je také vinný šenk (Heuriges).

Na parkovišti se nachází veliký obraz, který je patrně nejdelším obrazem s motivem máku na světě – je dlouhý 60 m a vysoký 4,50 m. Namaloval ho známý waldviertlerský umělec Karl Moser v průběhu let 2008 a 2009 a jsou na něm velké barevné květy i makovice a v pozadí chalupy.

Z vesnice vede několik naučných stezek, na nichž je možné se dozvědět o různých zajímavostech spojeným s mákem a jeho pěstováním i o lokálních pověstech, a zároveň se projít příjemnou waldviertelskou krajinou polí a lesů. Také v samotné vesnici se nachází naučný okruh s 6 zastávkami.

Armschlag ožívá několikrát do roka makovými slavnostmi. Místní lidé se na nich objevují ve vlastních krojích, které nemají jednotnou podobu, převládají však na nich barvy máku – rudá, světlejší i tmavší zelená, růžovofialová, občas i modrá – anebo jsou ze světlé či černé tkaniny se vzorem červených makových květů. V březnu se slaví den máku, který zde zahajuje selský rok. V červenci, když jsou pole v plném květu, přichází folklórní a umělecká slavnost makových květů. Vrcholem sezóny jsou ovšem makové dožínky, které se slaví vždy 3. neděli v září. Na návsi vyhrávají kapely, volí se maková královna a ve vesnici se koná trh s makovými jídly, likéry, různými výrobky z makového oleje a suvenýry.

Autor článku: Mgr.Blanka Mauleová

Máte zájem o zájezdy s návštěvami slavností? Tady najdete nabídku cestovní kanceláře GEOPS.

Související zájezdy

Související destinace

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu