Lazio a jižní Toskánsko, kraj Etrusků, překrásných zahrad, květinových slavností, románských katedrál a vína

Lazio a nejjižnější Toskánsko, kraj střední Itálie, se nenechá zahanbit slávou metropole Řím, který obklopuje od jižního Toskánska až rozsáhlé pláže jižně od Říma. Na své si přijdou milovníci památek od dob Etrusků i koupání v Tyrrhénském moři, turistu nadchne kouzelná sopečná krajina plná jezer a zemních pyramid a gurmány pak úžasné víno a místní speciality.

Kdo někdy viděl fresky slavného italského malíře Giotta, možná přemýšlel, odkud malíř vzal svou podivuhodnou modř na své průzračné a přitom tak zářivé nebe. Ocitnete-li se někdy odpoledne či v podvečer na jednom z kopcovitých hřebenů Lazia ve střední Itálii, můžete takové nebe vidět přímo nad hlavou. A takové je celé Lazio. Trochu jako by vystoupilo z rámu obrazů Giotta či jiných italských středověkých mistrů se sluncem v zádech a zelení cypřišků a oliv v údolích. Přitom zde život pulzuje dynamicky, i když pro nás Středoevropany neuspěchaně, v rytmu přírody a staletí.
Kraj vytvořený výbuchy sopek, sopečným popelem a lávou. Vše uvidíte na zájezdu CK GEOPS na vlastní oči a zažijete na vlastní kůži. Po sopkách tu zůstaly ještě krátery, dnes zaplněné vodou jezer (Lago di Bolsena, Lago di Vico), termální prameny (dnes kouzelné přírodní termální lázně Saturnia) a mohutné polohy tufů rozrušovaných erozí a tvořících tak zemní pyramidy jako třeba u Civita di Bagnoregio. Tohle kouzelné městečko na vysokém ostrohu je příkladem nešetrného zásahu člověka do přírody. Už za Etrusků vzniklo před 2.500 lety v mírně zvlněné krajině město. Etruskové a po nich Římané zmizeli v proudu času a s nimi i jejich metody zemědělství citlivé k okolní krajině. Přišel středověk a město se rozrůstalo a potřebovalo jíst. A okolní statkáři vydělávat víc a víc. Rozorali stráně, vykáceli stromy a sklízela se nová úroda. To vše ale otevřelo dveře erozi. V měkkém podložním tufu měla lehkou práci. Každý rok voda spláchla desítky, později stovky tun horniny. A dnes stojí zbytky starého města na vysokém útesu obklopeném strmými svahy. Hřeben, který ještě nedávno spojoval staré město s novým (kam utekla většina obyvatel roku 1695 po zemětřesení a sesuvech) zmizel a místo něj sem nyní vede most na vysokých pilířích. Atmosféra středověku zůstává zachována.
Tahle krajina byla díky velmi úrodné půdě, jak už to na sopečném podloží bývá, osídlena už odedávna. Žili tu již Etruskové, pěstovali obilí, olivy, těžili kovy, obchodovali a umírali… Dodnes tu zůstaly jejich nekropole, plné hrobek vytesaných v tufu odvozených od prastarých královských hrobek na Kypru. Jedna z nekropolí leží u města Tarquinia, kdysi etruského města Tarchnal. Je zde přes 6.000 hrobů, v 60 z nich se zachovaly malby. Tomba Cardarelli s bránou do podsvětí, Tomba della Fustiggione s erotickými scénami, slavná Hrobka leopardů s pohřební hostinou, malby divokých zvířat na lovu i v klidu, tančících párů, delfínů. Vznikaly od 6. do 3. století před n.l. a bohužel v nich chybí keramické sochy pohřbených, zobrazených v leže jako při hostině. Středověcí a novověcí hledači pokladů odnesli vše. Pohřební sochy ale můžeme vidět v nedalekém městě Tarquinia v muzeu Palazzo Vitelleschi. A poblíž také rodové věže, městské hradby s etruskými základy či staré kostely. Jiné hrobky najdeme u Sovany s nádhernou románskou katedrálou sv. Petra v archeologickém parku Citta del Tufo. Po Etruscích zde zbyly i tajemné Vie Cave, „cesty Etrusků“ hluboce zaříznuté do měkkého tufu, místy až 10 m hluboko. Snad sloužily k velkolepým pohřebním průvodům – často končí na pohřebištích, snad to byly cesty únikové. Kdo ví. Ale dodnes mají tajuplnou náladu plnou příšeří a skvrn temné zeleně a jako by vedly kamsi do podsvětí.

Středověké památky nabízí spoustu městeček a měst na kopcích se zbytky hradeb, velkolepými kostely ze šedého kamene, hrdými Palazzo Comunale (radnice) či paláci šlechtických rodů. Město Bolsena s pevností nad jezerem v kráteru, okrové Sorano, okouzlující románský klášter Sant´Antimo z vrstevnatého vřídlovce a bělostného mramoru, Tuscania s hradbami, kašnami a románskými kostely Santa Maria Maggiore a San Pietro. Samostatnou kapitolou kraje je dokonale zachované středověké Pitigliano na vysokém ostrohu, jak plující bitevní loď nad zeleným mořem, plným romantických stezek a mýtů Etrusků. V Montefiascone vás nadchne dvouúrovňový kostel San Flaviano s nádhernými freskami.

Lazio je kraj úzce spjatý s Papežským státem, Však také v letech 1257 až 1281 se ve Viterbu usídlili papežové a ve zdejším Palazzo Papale proběhla roku 1268 první a historicky nejdelší (celkem 1005 dní) volba papeže, při které byli kardinálové nakonec zavřeni ve sněmovní místnosti, nad ní stržena střecha a oni nepuštěni ven, dokud nezvolili 1. září 1271 papeže nového (Řehoře X.). Když do města přijedete v době zdejších květinových slavností San Pelegrino in Fiore a zajdete do nejstarší městské čtvrti Quartiere San Pelegrino, najdete zdejší labyrint středověkých křivolakých uliček, paláců, kostelů a věží rozjasněný spoustou květů, květinových koberců a zákoutí. Květy zdobí fontány, slavnost připomíná historické události, všichni se baví. Neméně krásnou květinovou slavností je bezesporu Infiorata, středověké uličky i schody vedoucí ke kostelu se pokryjí na pár dnů pestrobarevným květinovým kobercem a městem se rozlije vůně květin i oslňující krása barev. GEOPS zařazuje do zájezdu návštěvu městečka Genzano nedaleko Říma v době této slavnosti, ale zažít se v Laziu dá i v městech Bolsena, Cervaro nebo Itri.
V Laziu vznikala vzhledem k blízkosti Říma a Vatikánu i nádherná sídla kardinálů. Příkladem je Palazzo Farnese v Caprarole, původně pevnost, přestavěná 1559-84 na palác pro kardinála Alessandra Farnese a vyzdobená ohromujícím souborem fresek s náboženskými, antickými, geografickými i dekorativními motivy. A hned vedle najdeme i kouzelné zahrady. Další zahrady plné fontán, schodišť, stupňovitých teras a drobných dekorativních staveb ukrývá Villa Lante v Bagnaie, která vznikla pro kardinála Gambaru v letech 1566 až 1580. Z trochu jiného soudku jsou blízké zahrady Sacro Bosco (Svatý les) pod městem Bomarzo, které vytvořil v letech 1522-80 vévoda Vicino Orsini jako podivuhodný památník své předčasně zesnulé manželky. Zahrady hodně vzdálené tehdejším pečlivě upraveným renesančním zahradám, plné kamenných alegorických soch či fantastických bytostí mají zvláštní náladu a osobité kouzlo.

A nesmíme v tomto kraji zapomenout na gastronomii a víno. Pěstování vína má kořeny v daleké minulosti. Převládají bílá vína vyráběná z odrůd Trebbiano a Malvasia di Candia, jejichž pěstování se soustředilo do oblastí Castelli Romani a Frascati jižně od Říma. Jsou to vína svěží, s příchutí ovoce, třešní či lesních plodů, s ovocným až komplexním aroma. Červená vína se vyrábějí hlavně z odrůd Sangiovese, Montepulciano, Merlot či Cabernet Sauvignon. Už staří Římané si nejvíc cenili červené Falernum a platí to i dnes. U Gradoli se produkuje sladké dezertní víno z odrůdy Aleatico a jižně od Viterba vznikají výborná vína v oblasti Colli Etruschi Viterbesi. Víno, které je však nejznámější, proslavila legenda. Počátkem 12. století se bavorský biskup Johannes Fugger vydal do Říma na korunovaci římského císaře Jindřicha V. Cestoval pomalu a den před ním jel jeho sluha Martin, aby vybral vždy hostinec s nejlepším vínem. Ten pak označil slovem Est (zkratka z Vinum Est Bonum – Víno je dobré). Když dorazil do Montefiascone napsal po ochutnávce na hostinec Est! Est!! Est!!!. Biskup o den později dorazil, ochutnal a zůstal. Pohřbený je v kostele San Flaviano a každý rok na výročí jeho smrti místní vylijí na náhrobní desku soudek vína. A pokud jde o jídlo, vychází z různých druhů zeleniny (brokolice, paprika, artyčoky, fazole), masa králíků, kuřat, vepřového a jehněčího. Typická jsou jídla z vnitřností (ledvinky na víně), volská oháňka Coda alla Vaccinara a další. Tady také vznikly dva klasické recepty na přípravu špaget - alla Putanesca (po způsobu prostitutek) s olivami, ančovičkami, chilli a kapary a alla Carbonara (po uhlířsku) s vejci a slaninou. Ze sýrů odtud pochází Ricotta Romana, bůvolí Mozzarella či Pecorino Romano a další druhy Pecorina. Žaludek tady nezůstane ošizený, a tak vaše oči, srdce i žaludek budou ve stejném tónu velebit tuhle překrásnou část Itálie, která opravdu stojí za bližší seznámení.

Stačí vybrat některý zájezd CK GEOPS do tohoto požehnaného kraje a dáte mi za pravdu, že Etruskové si uměli vybrat ráj na zemi. Více infromací na www.italie.geops.cz/lazio. 

RNDr. Jaroslav Mojžíš

 

Související destinace

Lazio

Někdejší jádro římské říše a kolébka Římanů Latium, se nyní ocitlo jaksi ve stínu Říma, snad s výjimkou památek v jeho bezprostředním okolí - římská vila a skvělé zahrady v Tivoli, římský přístav Ostia Antica. Přitom je celé Lazio bohaté na starověké památky - jsou zde etruské hrobky v Cerveteri a Tarquinii a spousta dalších, méně známých vykopávek, renesanční a barokní vily a zahrady šlechty a kardinálů - např. Palazzo Farnese v Caprarole, Vila Lante v Bagnaie, papežovo sídlo Castel Gandolfo, středověké Viterbo. Franscati proslulo kvalitními víny. A za pozornost stojí i zdejší krajina, např. u jezer Vico, Albano, Bolsenské jezero.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu