Karneval na Francouzské riviéře, oáza uprostřed zimy

Také už v únoru vyhlížíte, kdy už začne jaro a bude už konečně teplo a začnou kvést pestrobarevné květiny ? A víte, že není nutné opouštět Evropy a stačí si jen odskočit na jih Francie na Francouzskou riviéru, kde i v únoru je příjemně teplo a všechno je barevné a svěží a přes poledne se dá sedět venku a vyhřívat se na sluníčku a kochat se výhledy na moře a barevné květiny a citrusy obzvláště v Mentonu a Nice. A ještě lépe se skleničkou francouzského vína a třeba čerstvou rybou nebo jiným pokrmem se středomořským šarmem. A přitom se i potěšit krásnými uměleckými památkami. Že to zní lákavě ?

To vše nabízí zájezd CK GEOPS Nice, Menton, jarní festival květů, světel a citrusů v termínu od 27.února 2020 s ubytování v Nice. Součástí tohoto zájezdu je i prohlídka romantického výběžku Cap Ferrat kousek od Nice, kde je možné si prohlédnout dvě unikátní vily zasazené do bujné subtropické vegetace a na skalnatém pobřeží moře. Villa Rothschild je spíše novorenesanční zámeček plný starožitných pokladů od nábytku, přes umělecké předměty, obrazy až po porcelán a látkové tapety, obklopený tématickými parčíky s fontánkami a výhledy na moře.

A jen kousek je i další unikátní villa Kerylos, která připomíná bájné Řecko a je v podstatě dokonalou maketou řecké villy z ostrova Dellos ze 2.století před naším letopočtem v životní velikosti včetně veškerého vybavení autentickými replikami nábytku, obklady a sochami. Villu Kerylos si nechal postavit ve 30.letech 20.století bohatý německý bankéř, který byl velkým nadšencem pro antiku a podařilo se mu najít stejně nadšeného architekta a s pomocí dochovaných materiálů z archeologických muzeí v Itálii a Řecku vytvořili velmi ojedinělou stavbu. Německý bankéř už samozřejmě zemřel a jeho potomci už tak nadšeni pro antiku nejsou, aby villu sami obývali, ale zpřístupnili villu veřejnosti jako velmi zajímavé museum včetně sbírky antických byst a soch.

Nice nabízí nepřeberné množství muzeí a památek, ale za návštěvu jistě stojí Museum Chagalla, které bylo otevřené ještě za Chagallova života pro jeho kolekci obrazů pod názvem Píseň písní. I toto museum je možné během tohoto zájezdu navštívit, včetně historického centra s katedrálou Santa Reparáta, s květinovým trhem a s úzkými uličkami historického centra plného krásných kaváren a restaurací, které nabízí nejen typické pokrmy z Nice jako la salade Niḉoise nebo les legumes Niḉoises farcis ( plněná provensálská zelenina jako rajčata, papriky, cukety masově-bylinkovou směsí ), ale i obrovský výběr čerstvých ryb a provensálských pokrmů a vín včetně těch masových a samozřejmé skvělá provensálská vína.

Příjemná je i procházka jak starým přístavem s malými rybářskými loděmi, stejně jako po dlouhé Promenádě Angličanů lemované kavárnami a restauracemi s výhledem na moře. A v době karnevalu je všechno tak nějak ještě barevnější a veselejší. Tradičně probíhá v Nice o sobotách v době karnevalu tzv. Květinová bitva ( Bataile des fleurs ), což zní trochu bizarně, ale je to průvod alegorických vozů nazdobených pestrobarevnými řezanými květinami včetně zářivě žlutých mimóz a exotických květin, což tak trochu připomíná trochu holandské květinové korzo, Tanečníci otrhávají krásné čerstvé květiny a házejí je přihlížejícím turistům, takže květy nepřijdou nazmar a potěší tak spoustu návštěvníků, kteří si je odnášejí sebou.

Večerní karnevalový průvod v Nice ještě ozvláštňují obrovské nafukovací figuríny a velké množství živých hudeb a pestrobarevných tanečníků, tak trochu jako v Rio de Janeiru. Každý rok je vyhlášené nové téma, pro ten příští rok je to Král módy a francouzská móda je pojem nejen od doby Coco Chanel. ..

I Menton má svůj karnevalový průvod, většinou v neděli odpoledne a tady vzhledem k dlouhé tradici pěstování citrusů, jsou alegorické vozy nazdobené citrusy - hlavně mandarinkami a citrony připevněnými na obrovské konstrukce na alegorických vozech a na konstrukcích umístěných v zahradách Biot. A i Menton každý rok vyhlásí nové téma. A aby té záplavy žlutooranžových citrusů nebylo málo, na ulicích Mentonu rostou mandarinky, které tu dozrávají také na konci února. A to není všechno, co Menton na konci února nabízí, navštěvujeme i speciální botanickou zahradu na citrusy, která pěstuje i unikátní citrusy, jako je ruka Budhy, což je zvláštní citrus připomínající ruku s prsty. V tržnici, obchodech a stáncích se tu prodávají nejen čerstvé citrony a mandarinky, ale i produkty z nich, jako jsou marmelády, likéry nebo třeba kandovaná kůra namočená do čokolády. Pro milovníky umění je možné navštívit i Galerii s kresbami Jeana Cocteaua. No a historické centrum Mentonu je celé žlutooranžové díky barevným fasádám, které připomínají italskou minulost Mentonu.

Ať už dáváte přednost květinám, umění nebo gastronomii a vínu nebo máte rádi bujaré veselí karnevalových průvodů nebo raději klidné a útulné prostředí francouzských restaurací a kaváren se skvělou gastronomií a nebo jen toužíte odskočit si za teplem a jarem na konci února alespoň na prodloužený víkend, pro vás všechny je určený zájezd CK GEOPS na Karneval na Francouzské riviéře na konci února 2020.

Nikdo vás nebude nutit se účastnit karnevalových průvodů, pokud nebude chtít, ani k návštěvě uměleckých galerií. Program tohoto zájezdu umožňuje i individuální přizpůsobení si programu a třeba si jen užít procházky kolem moře s výhledy na pestrobarevnou vegetaci a klidné posezení na sluníčku. Ráda vám, ale doporučím i co ochutnat, kde jsou nejhezčí uličky příp. jaké další museum nebo galerii indiv. navštívit. V případě zájmu je možné pro zájemce zařídit i pohodlnější leteckou dopravu do Nice.

Více informací najdete na www.geops.cz, stačí jen do fulltextového vyhledávače napsat Nice nebo Menton nebo karneval.

Autor článku Ing. Alena Frčková, průvodkyně CK GEOPS se specializací na umění, historii, gastronomii a víno.

 

Související destinace

Provence

Provence

Levandulová pole, olivové hájky a cedrové lesy, vinice, kamenná městečka a vsi na kopcích, tak vypadá Provence. Do idylické krajiny jsou zasazena města s dlouhou historií, s římskými památkami, románskými a gotickými kostely a paláci. Nachází se tu hned několik památek zapsaných na seznam UNESCO. Provence proslula jako kraj malířů a je jim vlastně až dodnes, zdejší scenérie si oblíbili Renoir, van Gogh i místní rodák Cézanne, působil tu Matisse, Chagal i Picasso. Oblíbená je místní gastronomie a k neodmyslitelným dojmům z Provence patří zdejší voňavé bylinky.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu