Flamenco - vášeň a temperament Andalusie

Flamenco je hudebně-taneční kultura, jejíž kolébkou i současným centrem je Andalusie. Vzniklo mezi cikány, kteří tam v 15. stol. doputovali z Indie přes Pakistán a Egypt a mísí španělskou, indickou, židovskou, cikánskou a arabskou kulturu.

Dělí se na flamenco jondo (vážné, hluboké), flamenco chico (lehké) a flamenco intermedio (střední) a zahrnuje např. vesnické Sevillanas, Alegriu, Buleriu, Tangos, atd. Hlavními disciplínami jsou zpěv, tanec, hra na kytaru, tleskání a hra na cachón (dřevěná bedna na bubnování) a duende (plno citových a expresivních gest a zážitků). Do 19. stol. bylo flamenco výrazem stylu španělských Gitanos, na profesionální úroveň bylo flamenco povýšeno v době romantismu. Následný „zlatý věk flamenca“, období kaváren s flamenkovou produkcí, vedl k ničení původního stylu. Proti tomu se postavila skupina španělských intelektuálů v čele se spisovatelem F. G. Lorkou a skladatelem Manuelem de Fallou a r. 1922 zorganizovali v Granadě slavnou soutěž ve flamenkovém zpěvu. Podařilo se pozvednout flamenco na umění, to vše vrcholilo v 50.-70. letech. Kombinuje se s popem, rockem, jazzem, brazilskou hudbou reggae a dalšími žánry.

Mezinárodně flamenco proslavil kytarista Paco de Lucia, zpěvák Camarón de la Isla („zlomenina duše“), režisér Carlos Saura (filmy Krvavá svatba, Carmen, Čarodějná láska, Flamenco, Salomé…) či tanečník Antonio Gades. Tanec dnes žije svým vlastním životem po celém světě a připomíná temperament a vášeň Andalusanů.

Související destinace

Španělsko

Španělsko

Španělsko - známá i tajemná země, která má pro turisty odedávna zvláštní kouzlo. Země známá především díky nádherné maurské architektuře, Svatojakubské cestě, podmanivému baroku, skvělým slavnostem, tanci flamenco, jiskřivému vínu, bujným býkům a samozřejmě lákavým plážím od Katalánska po Andalusii. Je toho ale ještě mnohem víc - krásné horská příroda či půvab andaluské vrchoviny a skalních měst, římské památky, středověké či renesanční chrámy a paláce, Gaudího umění i moderní architektura, galerie s poklady umění (El Greco, Murillo, Velazquez, Goya, Picasso, Dalí...) a každý kraj Španělska má své zcela specifické kouzlo.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu