Finská gastronomie

Základem finské gastronomie jsou čerstvé a sezónní produkty, které nabízí finská příroda. Z lesů houby, zvěřina a obrovské množství bobulí od malin, ostružin, brusinek, borůvek až po polární maliny. Z jezer a moří pstruzi, divoké kachny a husy, lososi, sleďi, raci, krabi, krevety a další plody moře.
Finští kuchaři tyto čerstvé a sezónní suroviny dokáží přetvořit v opravdové lahůdky. Občas se nechají inspirovat i kuchyní jiných států. Už ve středověku se do Finska dostávaly chutě a vůně ze světa, ať už ze západu přes Švédsko nebo z východu přes ruský Novgorod. V Helsinkách proto najdete i slavné ruské restaurace. V posledních letech se inspirací stává francouzská, italská a asijská gastronomie. Nedávno mě zaujala pizza s oblouhou z červené cibule, hub a sobí šunky. Finové milují uzení a grilování masa i ryb a snad každý Fin má alespoň jeden grill a udírnu. Nejvíce z finské gastronomie můžete ochutnat v historické tržnici Kauppatori v centru Helsinek.

Losos se ve Finsku jí na spoustu způsobů od marinovaní s bylinkami, nejčastěji s čerstvým koprem, ale i pepřem, přes studené i teplé uzení. Před uzením se lososi marinují s kořením a bylinkami a na vůni a chuť lososa má vliv i použité dřevo. Zatímco po studeném uzení losos získá vůni kouře, ale jeho maso vypadá ještě trochu syrově (ne že by losos nechutnal výborně i syrový, např. v podobě lososového tataráku), losos po teplém uzení chutná jako pečený a krásné voní po kouři. Někdy na povrchu tvoří takovou krustu koření třeba jako červený pepř. Losos se dá i grilovat a výborně chutná i zapečený se smetanovými bramborami nebo těstovinami.

Medvědí maso Finové jedí na různé způsoby, ať už na kostky dušené ve smetanové omáčce, ale i jako guláš, a přidává se i do klobás a paštik. Medvědí maso se řadí mezi červená masa a chutná podobně jako zvěřina, ale někomu může připomínat trochu hovězí. Obliba medvědího masa do Finska přišla asi z Ruska, protože medvěd nesmi chybět na jídelníčku žádné ruské restaurace. Ale není to úplně levná záležitost.

Losí a sobí maso se na jídelníčcích objevuje jak v podobě steaků, na kousky dušené ve vinné nebo gulášové omáčce, ale přidává se i do paštik a klobás. Výborná je i losí nebo sobí uzená šunka. Chuťově připomíná maso srnčí nebo dančí. Losí a sobí maso se dá i sušit, což byl způsob uchování, když ještě nebyly ledničky.

Lesní bobule jako borůvky, maliny, brusinky nebo ostružiny, které nabízejí rozsáhlé finské lesy, se ve Finsku jedí v létě čerstvé na oblíbených ovocných koláčích, jinak v podobě různých marmelád a šťáv. Některé z nich mají uplatnění i v kosmetice, např. zrníčka z některých bobulí se drtí a používají se peelingových krémů. Údajně jich ve Finsku roste na 50 druhů. Ochutnat a koupit se dají v Helsinkách v tržnici nebo ve stáncích Kauppatori.

Polární žluté maliny (prý správně podle českých botaniků ostružiník moruška) je možné ochutnat v létě čerstvé nebo v podobě různých marmelád a v tekuté podobě jako nejznámnější finský likér Lakka v kombinaci s finskou vodkou. Nebo Mesimarja ze vzácného červeného ostružiníku arktického.

Finská vodka, často vícekrát destilovaná, patří k nejkvalitnějším a nejoblíbenějším vodkám na světě. A značky jako Koskenkorva nebo Finlandia znají na celém světě. Pozor, Absolut vodka je švédská.

Káva se ve Finsku popíjí celý den a Finové jsou považováni za přeborníky v pití kávy, pokud jde o množství. Kávu popíjejí z velkých hrnků a s mlékem a cukrem, často se sladkými koláči nebo koblihami. Pokud vám nabídnou „pravou smetanu“, bude to pravděpodobně s alkoholem.

Mléko je ve Finsku velmi oblíbené a je považované za národní nápoj, překvapivě ne finská vodka. Mléko tu existuje ve 4 stupních tučnosti a výběr mléčných výrobků je obdivuhodný.

Autor článku Ing. Alena Frčková průvodce nejen na gurmánské zájezdy

Související zájezdy

Související destinace

Finsko

Finsko

Finsko, vzdálená severská země tisíce jezer, hlubokých lesů a bílých severských nocí. K nejnavštěvovanějším místům zde patří hlavní město Helsinki, Savonlinna s krásným hradem na jezeře (zapsán na seznam UNESCO) a vesnice Nappapiri na polárním kruhu, která je různými národy považovaná za sídlo vánočního dědy. Finsko proslulo pozoruhodnou moderní architekturou a také návrhářstvím a samozřejmě hokejem..

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu