Bellinzona, horské město tří hradů

Bellinzona je hlavní město nejjižnějšího švýcarského kantonu Ticino. Jako jiná města v tomto kantonu má výrazný italský ráz: lidé mluví italštinou, v restauraci na náměstí se podává pizz, po většinu roku tu svítí žhavé jižní slunce. Od italských měst odlišuje Bellinzonu snad jen pečlivá čistota a pořádek.
Město je známé především díky trojici hradů (Castelgrande, Montebello a Sasso Corbaro), které se zde nachází, a jsou od roku 2000 na seznamu Světového dědictví UNESCO.
Nejdůležitější a nejstarší hrad Bellinzony, Castelgrande, vyrůstá přímo ze středu městské zástavby. Nevysoký skalnatý kopec s plochým vrcholem je opevněn tak důkladně, že Bellinzona byla ve středověku považována za nedobytnou. Na hradním vrchu dnes najdeme složitou soustavu budov a obranných zdí, které svírají rozsáhlé zatravněné plochy a dokonce i vinici.
Nad městem se na úbočí východní strany údolí vypínají další dva hrady: Montebello a Sasso Corbaro. Montebello se zmiňuje poprvé k roku 1313 a byl postaven jako součást fortifikace města - s vlastní Bellinzonou je tedy spojen obrannou zdí. Hrad nepravidelného půdorysu stojí oproti Castelgrande v hůře bránitelné poloze a součástí jeho opevnění jsou proto i mohutné příkopy.
Nejvýše nad údolím vyrostl Sasso Corbaro, budovaný od roku 1478. Na rozdíl od předchozích dvou hradů zde vznikla samostatně hájitelná pevnost na úsporné ploše 25 x 25 metrů.
Jak na Montebello, tak na Sasso Corbaro vede z centra města pěší cesta, připravte se ale na strmý výstup s množstvím schodů. Ostatně už sama procházka starými uličkami k radnici, ke kapitulnímu chrámu sv. Petra a Štěpána a kostelu Santa Maria delle Grazie, stojí za to.
Vyjdete-li od kostela sv. Štěpána, dorazíte na nádvoří hradu Montebello asi po čtvrt hodině, vzhůru na Sasso Corbaro budete potřebovat dvojnásobný čas.
S přibývající výškou se otevírají stále krásnější výhledy: dole pod sebou uvidíte Castelgrande z perspektivy téměř ptačí, pohled sklouzne do údolí vedoucího ke svatému Gotthardu a za dobré viditelnosti spatříte v dálce i jezero Laggo Maggiore.

Související zájezdy

Související destinace

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu