Alghero

Alghero se nachází na západním pobřeží ostrova a má 40 600 obyvatel. Přezdívá se mu Barcelonetta (malá Barcelona), a to pro jeho katalánský vzhled. Tato oblast byla osídlena již v počátcích neolitu. z původní osady bylo roku 1102 založeno město Alghero. O stavbu města se zasloužil janovský rod Doriů, který v té době ovládal obchod na západním pobřeží ostrova. V roce 1354 dobyl město král Petr Aragonský a následně se Alghero stalo ryze španělským, přistěhovalo se sem mnoho Katalánců a Aragonců a Sardiňanům bylo zakázáno zde bydlet – mohli pouze přicházet za obchodem. Dodnes se tu mluví téměř čistou katalánštinou a tabulky se jmény ulic jsou dvojjazyčné- italské a katalánské.

Staré centrum města se rozkládá přímo u pobřeží a dodnes zde můžeme spatřit zbytky opevnění. U přístavu spatříme věž Torre della Magdalena, které se také říká Garibaldiho věž. Historické jádro se starými uličkami je sice trochu sešlé, neboť je z pískovce, který se pozvolna drolí, ale přesto je velice působivé. Pro Alghero jsou charakteristické především domovní dveře se zdobnými ornamenty a okénka s balustrádami.

Alghero nabízí turistům zábavu a kulturu tak, jako málokteré místo na ostrově. V okolí je mnoho krásných rekreačních zón s hotely u moře. K nejoblíbenějším plážím patří Le Bombarde s bílým pískem, lemována hustou zelení, a Lido di San Giovanni s palmami. Ve městě se tradičně vyrábí lodní lana, atraktivní pro turisty jsou šperky z korálů a výborná vína – například růžové šumivé Cannonau. Typickou specialitou zdejších restaurací je langusta po katalánsku.

 Poznávací zájezdy na Sardinii najdete na stránkách cestovní kanceláře GEOPS www.italie.geops.cz/sardinie.

Související zájezdy

Související destinace

Sardinie

Sardinie

ostrov s památkami na dávné neznámé civilizace, s vysokými horami i malebným pobřežím, s útesy příjemnými plážemi a průzračným mořem. Sardinie představuje příjemné místo pro letní dovolenou a odpočinek a je tu toho hodně k poznávání a objevování. Tajuplné kamenné nurágy, starověká města a románské kostely. jeskyně na pobřeží, krásné a těžko přístupné zátoky, turistika v horách ve vnitrozemí. Zvláštní kultura místních obyvatel a samozřejmě taky lahůdky místní gastronomie a kvalitní vína.
Naše zájezdy na Sardinii provází Ing. Iva Bártová, která napsala tištěného průvodce po Sardinii a je také autorkou většiny fotografií.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu